W tej nowej serii krótkich tekstów postaramy się rozwiać wątpliwość odnośnie niektórych enigmatycznych sformułowań używanych na polu golfowym przez tzw.  „Prosów”. Głównie chodzi nam o to, abyście nie wyszli na głupków w sytuacji, gdy ktoś proponuje wam „three-some” a wy nie wiecie o co kaman ;-) Oczywiście postaramy się opisać te co dziwniejsze zwroty, pozostawiając takie kwestie jak ‚co to jest piłka’ czy ‚gdzie jest dołek’ bez komentarza ;-)

No to jedziemy:

Adresowanie piłki - Żeby zaadresować piłkę nie trzeba iść na pocztę. Termin odnosi się do położenie kija za piłką tuż przed uderzeniem, a dokładniej do sytuacji gdy gracz  ‚ustawia się’ do piłki. Pozycja ciała jaką przyjmuje tuz przed uderzeniem nazywa się właśnie adresowaniem piłki

Aut, Out, Out of Bonds (OOB) - Każde pole z reguły ma swoje granice wyznaczone przez paliki, płoty, ścieżki, drogi czy zdrowy rozsądek. Logicznym jest więc, że można wyjść na out.

Hazard - Większość osób kojarzy to słowo ze złym prowadzeniem się, jednak w golfie słowo to ma znaczenie anglojęzyczne i oznacza zagrożenie, a konkretnie przeszkodę terenową. Są różne typy hazardów: Bunkier, czyli taka dziura z sypkim piachem, z którego ciężko wyjść, o wybiciu piłki nie wspominając. Woda, czyli przeszkoda terenowa o wilgotności 100%, najczęściej w postaci stawu, jeziorka, kanałku lub  rze(cz)ki. Przypadkowa woda, o wilgotnośći tej samej, choć z mniejszym zasięgiem - przeważnie jest to kałuża powstała na polu w skutek deszczu, powodzi czy braku toalety…

Formy gry - Generalnie wyróżniamy trzy: stroke play, match play oraz stableford. Początkujący raczej grają stroke play, jednak gdy pozna się zasady pozostałych, to potrafią być równie zabawne.

Formy match play

 1. Pojedynczy: rozgrywka, w której jeden gracz gra przeciwko drugiemu graczowi.
  Od następnych robi sie ciekawie… Sugerujemy jednak nie śmiać się z nazw, bo o poważnych rzeczach mowa ;-)
 2. Threesome: mecz, w którym jeden gracz gra przeciwko dwóm innym graczom i każda ze stron gra jedną piłką.
 3. Foursome: mecz, w którym dwóch graczy gra przeciwko dwóm innym graczom, a każda ze stron gra jedną piłką.
 4. Three-ball: mecz, w którym trzech graczy gra przeciwko sobie nawzajem, przy czym każdy z nich gra swoją piłką. Każdy z graczy gra dwa oddzielne mecze.
 5. Best-ball: mecz, w którym jeden gracz gra przeciwko lepszemu wynikowi dwóch lub trzech graczy.
 6. Four-ball: mecz, w którym lepszy wynik jednego z dwóch graczy gra przeciwko lepszemu wynikowi jednego z dwóch innych graczy.

Formy stroke play

 1. Indywidualny: rozgrywki, w których każdy z zawodników gra indywidualnie.
 2. Foursome: rozgrywki, w których dwaj zawodnicy grają jako partnerzy jedną piłką.
 3. Four-Ball: rozgrywki, w których dwaj zawodnicy grają jako partnerzy i każdy swoją piłką. Lepszy wynik jednego z partnerów jest wynikiem na dołku. Nie ma kary, jeżeli któryś z partnerów nie ukończy dołka.

W przypadku rozgrywek bogey, par i stableford, gra się na punkty a nie na uderzenia - o tym kiedy indziej.

Linia Gry - Termin często spotykany w komentarzach typu „niezła linia gry” lub „dobrą linię obrałeś”. Generalnie chodzi o to, że idziesz prosto i kierujesz się w stronę dołka starając się omijać jak najwięcej przeszkód.

Marker - Nie, to nie jest mazak, tylko osoba, która liczy drugiej osobie punkty. Na polu obowiązuje zasada wzajemnego zaufania i dżentelmeńskiej gry, jednak na turniejach przezorny zawsze ubezpieczony, więc zawodnicy liczą nie tylko swoje uderzenia ale i  drugiego zawodnika.

Póki co będzie tego ;-) Więcej ciekawych definicji w drugiej części.